Server privat de metin2 Level 99 Rate 100%

AcasaPortalCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare
Echipa Serverului GoldenMetin2 : [SGA]St4rCh ., [GA]WanTed ., [GA]KenT .,[GM]CranK.,[GM]LaUra., . Server-ul are rate 100% si level maxim 99 . Server Classic

Distribuiţi | 

Important!->Cum va feriti de scammeri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
[SGA]St4rCh
Moderator

Data de inscriere : 30/09/2012
Varsta : 27

MesajSubiect: Important!->Cum va feriti de scammeri   Dum Oct 07, 2012 11:16 am

Atentie la falsii GM !!!
Toţi utilizatorii Atentie!

Deci, haideţi să facem câteva lucruri clare.

1. Un GM nu va cere pentru parola, numele de cont, sau orice alte detalii despre cont.
GM are capacitatea de a lucra "în spatele scenei" şi, ca atare, nu are nevoie de informaţiile dvs. de jucător.

3. Dacă suspectaţi că persoana care încearcă să-ţi ceara detalii despre cont este un fals GM, cereti acestuia sa vina langa dumneavoastra, TOTI GM au un semn plutitor cu galben deasupra capului.

4. Un GM poate fi recunoscut foarte usor si dupa echipamentul pe care il poarta si nivelul 225, pe langa semnul GM cu galben ce il are desupra capului.

5. GM are capacitatea de a trece de la o locatie la alta, chiar şi pe o altă hartă in cateva secunde, deci, din nou, cereti persoanei cu care vorbiti sa apara acolo, asiguraţi-vă că acesta are semn <GM> plutitor cu galben deasupra capului!

6. Daca cineva va cere datele contului ca sa va faca GM, NU DATI DATELE CONTULUI.Singurii care pot face un jucator GM sunt administratorii jocului

7. NU dati parola din joc sau datele contului NICIODATA NIMANUI.Sunteti complet responsabili de ceea ce se petrece cu contul dumneavoastra.

-Fiecare jucator are obigatia de a tine datele contului secrete.De asemenea, nu este permis să cereti altor jucatori datele conturilor. Echipa GoldenMetin2 NU va cere datele dumneavoastra niciodata.

Observati ca am repetat de cateva ori NU dati datele contului nimanui - tocmai pentru a intelege asta fiecare si a evita plangerile de genul : " jucatorul X mi-a spus ca este GM si mi-a cerut datele sa ma verifice " Asa ceva NU EXISTA. NU vom cere date personale NICIODATA.

Sper ca cineva sa citeasca ce am avut de spus si sa-i indrume si pe altii sa citeasca, pentru a evita posibilele furturi de cont.

Grija cu datele contului!
Sunteţi responsabili pentru asta!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://goldenmetin2.wikiforum.ro
[SGA]St4rCh
Moderator

Data de inscriere : 30/09/2012
Varsta : 27

MesajSubiect: Re: Important!->Cum va feriti de scammeri   Dum Oct 07, 2012 11:22 am

Am explicat intr`un post anterior putin din cum ar trebui sa ne protejam de asa zisii hackeri si cum sa nu ramanem fara conturi.In acest post o sa incerc sa va pun la curent cu tehnicile de pacalit jucatorii de pe metin2 si cum sa va protejati.Multi se plang ca li s`a furat un obiect sau ca au dat bani aiurea pe ceva fara valoare, etc.Ok o sa trec direct la subiect, sa vedem cam ce se practica in ziua de azi:

1) Faimoasa propunere "Vrei sa`ti fac arma +9".Cred ca am primit asemenea mesaje de 1000 de ori.Daca aveam o arma +7 ma intreba cate unul daca vreau sa mi`o faca el +8. Daca era +8 ma intreba daca vreau +9 si tot asa.Ma mir ca nu m`a intrebat nimeni daca vreau sa mi`o faca +10.
Acest tip de pacaleala se practica cel mai mult la jucatorii nou veniti care nu stiu prea bine cum merg lucrurile in joc si au o incredere oarba in aceste persoane.Nici un necunoscut nu o sa va faca un obiect +9.Odata dat obiectul din mana voastra va asigur ca nu o sa`l mai vedeti inapoi de la acest tip de persoane ! Cel mai bine e sa`i ignorati si sa`i postati pe forum.

2) "Sunt GM, da`mi X yang, obiecte sau datele contului".O pacaleala care de asemenea se adreseaza in mare parte incepatorilor.Aceasta pacaleala se imparte in 2 categorii:
- "Sunt GM si ai fost raportat ca folosesti coduri.Daca nu vrei sa iei ban imi dai X yang sau obiecte".
- "Sunt GM si ai fost raportat ca folosesti coduri.Da`mi datele contului ca sa te pot verifica".
In ambele cazuri e o pacaleala.GM nu alearga cu personaje de nivelul 1 prin joc .. nu cer yang sau obiecte .. si mai ales nu va cer datele contului niciodata !

3) "Monede dragon si alte obiecte gratis".O sa mai vedeti pe chatul jocului mesaje de genul "Intrati pe site`ul www.vinosatifurcontul.com
si primiti monede dragon gratis sau alte obiecte +9".Nu va lasati amagiti de aceste site`uri .. singurul lucru care o sa`l primiti e un cont in minus.Aceste site`uri va cer sa va logati cu userul si parola contului de metin in acest fel furandu`va contul. Singurul site oficial e metin2.ro !

4) Faimosul trade hack.Se pare ca nu toata lumea are acces la acest cod pentru ca nu sunt multe cazuri insa e bine sa fim pregatiti.Aceasta pacaleala consta in faptul ca persoana cu care dati Negot poate da Accept in locul vostru.De exemplu vine cineva la voi si va roaga sa`i aratati armura sau orice alt obiect de pe voi.Ii dati Negot si puneti obiectul iar el folosind acest hack da Accept in locul vostru furandu`va obiectul.
2 metode simple de a va proteja de aceasta pacaleala sunt:
- Rugati`l sa puna in fereastra de Negot un obiect asemanator ca valoare cu cel pe care il puneti voi.In felul acesta daca el da Accept pierde si el obiectul lui.
- Puteti pune un magazin.Costa doar 500 yang sa puneti un magazin si sa`i aratati obiectul respectiv.Aveti insa grija sa nu gresiti pretul

5) Cod de distanta.Cu ajutorul acestui cod poti ridica un obiect aflat pe jos la o distanta foarte mare.Este o pacaleala f des intalnita.Daca vindeti ceva si vine o persoana la voi cu mesaje de genul "Nu te cred ca`i adevarat dar putem verifica.Uite eu ma duc tocmai acolo si tu arunci obiectul pe jos sa vad daca sclipeste ca unul +8 sau +9" e clar ca vrea sa va fure.Nu aruncati nici un obiect pe jos indiferent de distanta dintre voi si persoana respectiva.Acest cod poate ridica obiectul de la orice distanta.

6) "Ma grabesc, pune banii mai repede".E o pacaleala care nu se adreseaza doar celor de nivel mic .. am vazut persoane de nivel mare pierzand yang in felul asta.Aceasta pacaleala consta in a va distrage atentia de la ceea ce cumparati de la cineva.Sa vadem un exemplu:
- Ionel vinde o piatra +4 de exemplu la un pret mult mai mic decat cel normal sau chiar si un pret normal.
- Tu vrei sa cumperi piatra asa ca ii dai mesaj.
- Ionel iti da Negot si pune piatra +4 .. tu verifici piatra si pui banii .. insa Ionel inchide fereastra de Negot dintr`un motiv la intamplare (ba se grabeste, ba a dat din greseala, ba vrea sa mai vada el nush ce, etc)
- Ionel iti da iar Negot si pune piatra +4 ..verifici iar piatra si pui banii .. Ionel inchide iar fereastra pe un alt motiv.
- Ionel da si a 3 a oara negot dar face la fel ca primele 2 dati, Deja iti faci nervi si iti pierzi atentia.
- A 4 a oara Ionel iti da negot .. insa nu mai pune el primul piatra.Asteapta sa pui tu primul/a banii .. el pune o piatra de acelasi fel dar +1 sau +0 si da Accept repede.Tu din reflex dupa primele 3 nu o sa mai verifici piatra si o sa dai Accept repede.
Si uite asa te`ai ales cu o piatra +0 pe care ai dat 5-6 milioane (pretul uneia +4).Aceasta pacaleala se poate face cu absolut orice obiect si foarte multe persoane au fost pacalite in acest fel.
O metoda simpla sa nu fiti pacaliti asa ? Faceti totul incet .. fara graba .. si verificati de fiecare data obiectul pus in fereastra de Negot.

7."Faimosii prieteni din metin2" - prieteni cu care imparitit contul. Cea mai mare greseala pe care o faceti este sa dati datele voastre de cont "prietenilor din joc". Ei sunt virtuali si 99% din prietenii cunoscuti in metin2 sunt HOTI. Nu vor decat sa va fure iteme, yang, caracterul in sine.

8. "Hai ca iti fac eu cont " - Iti face contul pe e-mail-ul lui si te lasa sa cresti. Cand considera ca ai ceva de valoare iti schimba parola si iti ia contul.

Aviz amatorilor de coduri: Cele mai multe conturi se pierd prin folosirea de coduri.Majoritatea codurilor care le luati de pe net sau de la alte persoane contin programe care va fura tot voua datele contului.Asa ca data viitoare cand vreti sa folosit un cod ganditi`va de 2 ori.

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://goldenmetin2.wikiforum.ro
Subiect: Re:

Important!->Cum va feriti de scammeri

Golden Metin2 isi deschide portile pe data de 01-11-2012! Nu uita Te Asteptam!!
Golden Bot

Rang:[V.I.P]
Sus In jos
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
GoldenMetin2 :: Comunitate :: Anunturi si actualizari-